sem to pozadi
Mudr. Tomáš Vaněk - Logo

Zubní kaz

Zubní kaz a paradentoza (parodontitida) jsou nejčastější onemocnění moderního člověka. Jde o onemocnění způsobená bakteriemi. Tyto mikroorganismy spolu s miliony dalších jsou v našem těle přítomny po celý život a za normálních okolností nejsou příčinou onemocnění. Důležité je množství mikroorganismů a jejich složení na jedné straně a na straně druhé imunita a kondice našeho organismu. Hlavním zdrojem patogenních mikroorganismů v našich ústech je zubní plak. Jde o měkký povlak na povrchu zubu, který se nejvíce tvoří na místech špatně čistitelných. Takovými místy jsou především krčky zubů, jamky a rýhy na zubních korunkách a mezizubní prostory. Množství zubního plaku je u každého pacienta jiné, a je dáno především kvalitou ústní hygieny, množstvím a kvalitou slin, skladbou stravy a stravovacími návyky. Zubní plak je hlavní příčinou zubního kazu a parodontozy. Ukládáním anorganických látek – mineralizací, se mění zubní plak v zubní kámen.

Je identifikováno více než 500 různých druhů bakterií v zubním plaku. Některé z nich mohou způsobit kaz skloviny, jiné ničí zubní dentin a řada dalších vyvolává poškození parodontu - parodontozu. Významnou roli hraje slina, její množství a kvalita. Ochraňuje zuby jednak mechanicky, ale také chemicky. Omývá a očišťuje povrch zubu a svým chemickým působením snižuje rozpustnost skloviny. Zubní kaz je onemocnění většinou chronické, bolest bývá známkou pokročilého stadia kazu, kdy se bakteriální infekce dostane do blízkosti zubní dřeně. Častou komplikací zubního kazu je zánět zubní dřeně nebo "zánět okostice" tzv. váček. V obou případech se jedná o stav velmi bolestivý, často doprovázený otokem a horečkami, a může vést ke ztrátě zubu.

Vznik zubního kazu předpokládá existenci zubu + přítomnost plaku + cukry + čas.

Parodontoza je chronické, zánětlivé onemocnění, postihuje větší počet zubů zároveň. Projevuje se řadu let trvajícím krvácením dásní a neléčí-li se, končí vždy ztrátou zubů. Kromě krvácení dásní bývají varovnými příznaky pocit " špatné chuti", zápach z úst, v pokročilém stádiu viklavost zubů a jejich rozestupování. Závažným rizikem zubního kazu a parodontozy je onemocnění cév - arterioskleroza, riziko onemocněni srdce, cukrovka a jiné.

Přiklady onemocnění zubu a dásníDetail po kliknutíDetail po kliknutí
Detail po kliknutíDetail po kliknutí


Pečetění:


POSTUP:
  1. minimální preparace – zcela bezbolestná - v rozsahu několika desetin milimetru (většinou preparace není)
  2. příprava zubů (etching) - jemné naleptání povrchu
  3. zuby po oplachu modrého gelu
  4. stav po pečetění – nanesení speciální kompozitní hmoty

Detail po kliknutíDetail po kliknutí
Před: zuby „pětka, šestka s počínajícími kazy na žvýkacích ploškáchPo: stav po ošetření izolace zubů blánou, v tomto případě byla nutná


2013 © All rights reserved www.tagadesign.cz